Байдарка

Отдых и развлечение
на байдарках

Выбери активный отдых на Подолье                                          Обери активний відпочинок на Поділлі                             Choose an active rest on Podillya                             
логотип байдарки
 
О нас
Наши маршруты
О байдарках
Фотоальбом
https://prostory.k-p.net.uaМаршруты
https://prostory.k-p.net.ua

Класифікація водних маршрутів України
Маршрут по Днестровскому Каньону
Хотинский замок
По Смотричу и Днестру



  Байдарка «Таймень»
  Что взять в поход?
  Реклама для туриста
  Соглашение
 

  Книга отзывов



  Каменецкие фестивали
  Каменец-Подольский
  Хотин
  МИНИ ОТЕЛЬ



8-050-508-61-94
8-096-530-86-56
 

Торти на заказ
Сонник
Анекдоти
 

Класифікація водних маршрутів України

Україна має досить густу річкову систему та значну кількість річок, придатних для проведення водних туристських походів як на розбірних, так і на надувних човнах різних класів. Усього річок із довжиною понад 100 км в Україні 123, а великих рік (довжина понад 500 км) - 14. Усі річки України відносяться до одного кліматичного типу - переважно снігового живлення з весняною повінню.

Однак, через різноманітність ландшафтів, ріки різних регіонів України сильно відрізняються між собою за похилом русла, характером течії, наявністю та складністю перешкод, сезонним режимом тощо, що дозволяє поділити їх за туристсько-спортивною складністю на три групи - ріки низовин, ріки височин, ріки Карпатського регіону.

До першої групи - річки низовин - належать річки Придніпровської, Поліської низовин та Полтавської рівнини. Це такі річки, як Дніпро з його правою притокою р.Прип'ять (яка, в свою чергу, приймає праві притоки - річки Стир, Стохід та інш.) та лівими притоками - Десна з Сеймом та Остром, Сула, Псел, Ворскла, а також річки басейну Сіверського Донця. Ці річки течуть по місцями заболоченій рівнині, мають безліч заток та стариць. Живлення -змішане, і хоча снігове живлення у них стоїть на першому місті, викликаючи весняну повінь, значну роль відіграють також грунтові та дощові води. Рівень води впродовж сезону туристських сплавів змінюється у незначній мірі. Похил русла не перевищує кількох сантиметрів на кілометр, течія слабка, ії швидкість не перевищує 2-4 км/год. На цих річках можливе проведення водних походів до І категорії складності. Їх проходження доступне для туристів-початківців, а маршрути по них рекомендовано для самостійної розробки, через що вони не включені до переліку класифікованих маршрутів. Для більшості перерахованих річок рекомендується сплав на байдарках, хоча не виключається і сплав на надувних човнах та розбірних надувних катамаранах. Сезонність сплава - з березня до листопада включно.

Друга група річок - річки височин. До них віднесено річки, що протікають в межах Волинської, Придніпровської, Подільської та Передкарпатської височин. Це праві притоки Прип'яті (Горинь, Случ, Тетерів, Уж), права притока Дніпра - річка Рось, річки басейну Південного Бугу, у т.ч., Бужок, Гірський Та Гнилий Тікич, Синюха, Уманка, а також верхів'я р.Дністер та її ліві притоки - Збруч, Смотрич, Жванець, Жванчик тощо. Русла цих річок перетинають виходи різних за стійкістю гірських порід, через що в них утворюються численні пороги та перекати. Похил русел цих річок значно більший - від 0,4 до 1 м/км русла. Живлення - змішане, але снігове живлення у них стоїть на першому місці, викликаючи весняну повінь під час танення снігу. Тривалі дощі можуть викликати значні наводки. Стік багатьох річок у значній мірі зарегульовано греблями, тому рівень води у них впродовж сезону сплаву за звичайних умов мало змінюється. Річки цієї групи дають можливість проводити водні походи до 2-3 категорії складності. Найбільш складними тут є пороги р.Південний Буг в її нижній частині, такі, як Червоні ворота (Нижній Мігійський) нижче с.Мігія та Гард біля м. Вознесенськ.

 Рекомендований період сплаву - з березня до листопада включно. Проходження маршрутів по цих річках дає туристам-спортсменам добру базову технічну та тактичну підготовку для подальшого зростання спортивної майстерності. На цих же річках можливе проведення навчально-тренувальних заходів та змагань. Так, на р. Південний Буг щорічно проводяться змагання з техніки водного туризму на трасах біля с. Соколець (траса 2-3 категорії складності) та на Мігійському порозі (траса 3 категорії складності). Маршрути по зазначених річках проходять в зоні інтенсивної господарської діяльності.

Тому до природних перешкод під час їх проходження додаються також обноси гребель, проводки через гаті тощо. Для проходження маршрутів рекомендовано і байдарки, і катамарани, але їх слід ретельно готувати, забезпечуючи стійкість до розривів. Нарешті, до третьої групи належать гірські річки Карпатського регіону.

 Це добре освоєні туристами річки басейнів Дністра: Чорний Черемош, Черемош, Білий Черемош, Прут, Стрий, а також Тиса та річки її басейну в Закарпатті - Ріка, Латориця. До них в останній час додано низку малих річок: притоків р.Черемош, таких як Пробійна, Бистрець; приток р. Стрий; верхів'я р. Прут. Це стало можливим за рахунок розвитку порівняно нової техніки сплаву на каяках. Гірські річки Карпат відрізняє висока потужність потоку, стрімка течія, що досягає 10-15 км/год, могутні пороги та затяжні шивери. Похил русла в верхів'ях до 10 м/км (Прут, Білий Черемош). Живлення - переважно атмосферними водами з весняною повінню під час танення снігу та дощовими наводками.

Тривалі або рясні дощі можуть викликати паводок о будь-якій порі року. Рівень води впродовж сезону сплаву змінюється у значних межах, залежить від кількості снігу в горах, дощів та температури повітря. Найкращий час для проходження річок Карпат з кінця квітня до першої декади травня, під час повені, коли танення снігів найбільш інтенсивне. Це стосується, в першу чергу, р. Прут та малих приток, які взагалі придатні для проходження лише на протязі кількох днів весни. Разом з тим, по Черемошу та Тисі сплав можливий на протязі усього теплого періоду року з квітня по жовтень.

Річки Карпат можна долати на каяках, байдарках, катамаранах, плотах, в залежності від сезону та виду суден маршрути на річках Карпат класифікуються до IV категорії складності з елементами V к.с. З огляду на характер перешкод, їхня категорійність видається дещо заниженою, але це питання потребує подальшого вивчення і обгрунтування. Річки Карпат можуть бути прекрасним полігоном для міжсезонної підготовки до походів найвищих категорій складності. Маршрути по річкам Карпат можна рекомендувати тільки групам, що мають досвід походів не нижче ІІІ категорії складності по порожистих ріках. До цих груп висуваються вимоги володіння прийомами веслування, відчалювання та причалювання до берега, вміння взаємодіяти на бурхливій воді, мати навички організації рятувальних робіт. Проходження таких перешкод, як Ямнянський пролом або поріг Прикарпатський на р.

Прут можливо рекомендувати лише групам з досвідом участі у водних походах IV категорії складності, а проходження водоспаду Пробій (висота падіння води понад 8 м) бажано здійснювати лише під час змагань в умовах існування надійної страховки рятувальних служб.

Нижче наводяться нитки найбільш популярних категорійних водних маршрутів України.

Річки височин Басейн р.Дніпро

I категорія складності р.Рось. м.Біла Церква - м.Богуслав - м.Корсунь-Шевчеяківський (б.). Басейн р.Південний Буг

ІІ категорія складності 2. р. Південний Буг. смт Меджибіж - р.Пд.Буг - смт Тиврів (б.). 3. р Південний Буг. смт Гнівань - р.Пд.Буг - м. Гайворон (б.). 4. (Е) р.р. Гірський Тікич та Синюха. с.Бузівка-с.Буки - м.Первомайськ (б.).

III категорія складності 5. р.Південний Буг. смт Гайворон - м.Первомайськ - м.Вознесенськ (б.),без порогу Гард. Басейн р. Прип'ять ІІ категорія складності 6. р.Случ смт Мирополь - смт Барановка - с.Гульск - м. Новоград-Волинський - смт Городниця Басейн р.Дністер ІІ категорія складності 7. (Е) р. Смотрич. смт Городок - м.Кам'янець-Подільський - Новодністровськ (б.) 8. (Е) р. Стрий (б., з елементами III к.с. у міжсезоння) м.Турка - м. Жидачів (б.). 9. (Е) р. Ломниця. с.Осмолода - м.Калуш - м.Галич (б.). 10. (Е) р.Збруч. м.Підволочиськ - м.Гусятин - м.Кам'янець-Подільський - Новодністровськ (б). Річки Карпатського регіону II категорія складності 11. (Е) р.р. Чорна Тиса та Тиса. смт Ясиня - р.Чорна Тиса - м.Рахів - р.Тиса - смт. Солотвино (б.). 12.(Е) р.р. Біла Тиса та Тиса. смт Богдан - р.Біла Тиса - м.Рахів - р.Тиса - смт Солотвино (б.). 13.р.р. Чорний Черемош, Черемош та Прут с.Красник - р.Чорний Черемош - р.Черемош - м.Вижниця - р.Прут - м.Чернівці (б.). 14.р.р. Білий Черемош, Черемош та Прут. гребля Маріен - р.Білий Чермош - с.Устеріки - р.Черемош -м. Вижниця -р.Прут - М.Чернівці (б., ускл. з елементами IV к.с.). III категорія складності 15. р.р. Чорний Черемош, Черемош та Прут. с.Буркут - р.Чорний Черемош - с.Устеріки -р.Черемош - м.Вижниця -р.Прут - М.Чернівці (б.). 16.р. Прут. смт Ворохта - р.Прут - м.Яремче - - М.Чернівці (б., з обносим порогу Прикарпатського і далі до мосту у м.Яремче). 17.р.р. Чорний Черемош, Білий Черемош, Черемош, Прут. с.Буркут - р.Чорний Черемош - с.Устеріки - заброска до греблі Марієн - р.Білий Черемош - с.Устеріки - р.Черемош - м.Вижниця - р.Прут -М.Чернівці (н., ускл. з елементами IV к.с.).

IV категорія складності 18. (Е) р.Прут, смт Ворохта - р.Прут - м.Яремче - м.Чернівці (н., ускл. з елементами V к.с., без проходження водоспаду Пробій).

Список скорочень

пд. - південний км - кілометри

м. - місто

смт - селище міського типу

с. - село р. - ріка вдсп. - водоспад

б. - байдарки, каяки н. - надувні судна

к.с. - категорія складності

н/к- некатегорійна природна перешкода ускл. - ускладений маршрут

(Е) - експерементальний маршрут

вверх
 
О нас l Написать письмо l Карта сайта l Наши маршруты l
         

"Простори Поділля"
г. Каменец-Подольский
8(050)508 61 94

 

prostoru-canoe@mail.ru